Čestu potrebu za N0ĆNIM M0KRENJEM ne treba shvatati olako. 0meta san i takođe je simptom bolesti

Novosti Zdravlje

Učestalo mokrenje noću može biti znak opasnih bolesti, pa ga nikada ne biste trebali olako shvatiti. Najvažnije je poduzeti mjere na vrijeme.


Učestalo mokrenje noću može biti uzrokovano mnogim različitim problemima, uključujući infekcije urinarnog trakta, prekomjernu konzumaciju alkohola, lijekove, trudnoću ili opasne bolesti poput dijabetesa tipa 2 ili zatajenja bubrega. Na isti način, ovaj simptom može poremetiti vaš svakodnevni odmor, što može uticati na vaše zdravlje, kako fizičko tako i psihičko. Stoga je važno znati kako se ponašati kod učestalog noćnog mokrenja i koji su najprikladniji koraci za liječenje ovog problema, kaže dr Alana Biggers.

Najčešći uzroci i simptomi noćnog mokrenja
Jedan od najčešćih faktora koji doprinose mokrenju u krevet je starenje. Sa starenjem, ljudsko tijelo proizvodi manje antidiuretičkog hormona, koji pomaže u zadržavanju tekućine. To rezultira povećanom proizvodnjom otpadne tekućine, posebno noću. Također je važno napomenuti da mišići u mokraćnoj bešici takođe mogu početi da slabe tokom vremena, što otežava zadržavanje urina u ovom neophodnom organu. Međutim, starenje nije jedini faktor koji doprinosi mokrenju u krevet.

Drugi uzroci čestog noćnog mokrenja uključuju hronične infekcije urinarnog trakta, pijenje prevelikih količina tečnosti (posebno kofeinske i alkoholne) prije spavanja, bakterijske infekcije mokraćne bešike i diuretike. Kod žena se ovaj problem može javiti i kao posljedica trudnoće i porođaja – te okolnosti mogu oslabiti mišiće mjehura i karličnog dna. U nekim slučajevima, ovaj neugodan problem se smatra simptomom osnovne bolesti, kao što su:

hronično zatajenje bubrega,
kongestivnog zatajenja srca,
dijabetes,
uvećana prostata,
poremećaji spavanja, uključujući opstruktivnu apneju za vrijeme spavanja, nesanicu ili sindrom nemirnih nogu.

Tokom ovih tegoba, možete ustati nekoliko puta tokom noći samo da biste otišli u toalet – ponekad čak pet ili šest puta. Ostali simptomi povezani s noćnom enurezom uključuju prekomjernu proizvodnju mokraće, prečesto mokrenje i osjećaj želje za mokrenjem iako ne možete. Osim toga, ovaj simptom može uzrokovati određenu nelagodu, kao što je činjenica da se zbog toga ne osjećate dovoljno odmorno. Kod starijih ljudi takođe može povećati vjerovatnoću padova i povreda tokom noći.

Mogućnosti liječenja bolesti
Liječenje noćne enureze često ovisi o uzroku problema – na primjer, ako često pijete vodu tokom noćnih sati, vaš ljekar će vam vjerovatno savjetovati da ograničite upotrebu ovih tečnosti nakon određenog doba dana. Stoga je važno da ga u svakom slučaju posjetite i dobijete savjet ili se pregledate. Ako se zbog noćnog ustajanja osjećate premalo odmora, možete pokušati i da odspavate neko vrijeme popodne, što će vam pomoći da se osjećate odmornije.

Lijekovi također mogu pomoći u smanjenju mokrenja u krevet – ali važno je zapamtiti da oni mogu samo ublažiti simptome, a ne riješiti uzrok problema i tako vas zaštititi od mokrenja u krevet. U većini slučajeva, liječnici pacijentima propisuju antiholinergike, koji mogu smanjiti učestalost mokrenja tokom spavanja, ali mogu uzrokovati i nuspojave kao što su suha usta, vrtoglavica i zamagljen vid. Neki ljekari preporučuju uzimanje diuretika, koji podstiču mokrenje ranije tokom dana.

Izvor: Healthline

PEUZETO