Evo što se događa vašem tijelu ako patite od nedostatka magnezija. PR0MATRANJEM OVIH SIMPT0MA RIJEŠIT ĆE SE SLJEDEĆIH ČESTIH PR0BLEMA

Novosti Zdravlje

Magnezijum je esencijalni mineral. Njegov nedostatak može imati ozbiljne zdravstvene posljedice i važno je znati prepoznati njegove simptome i na vrijeme odgovoriti na njih.


Nedostatak magnezija često ostaje neprimijećen, ali ipak može imati ozbiljne posljedice po naše zdravlje. Do 15% stanovništva može imati manjak ovog važnog minerala, a mnogi svoje poteškoće pripisuju drugim, manje uobičajenim problemima, objašnjava dr. Megan Soliman. Međutim, ako nivo magnezijuma u tijelu padne ispod kritičnog nivoa, to bi moglo imati ozbiljne posljedice. Stoga je važno ne zanemariti simptome nedostatka magnezija i pokušati pronaći rješenje što je prije moguće.

Značaj magnezijuma u telu
Magnezijum je važan mineral koji učestvuje u više od 300 enzimskih reakcija u telu. Healthline navodi da je neophodan za pravilno funkcionisanje mišića, nerava, srca i kostiju, a utiče i na metaboličke procese, imuni sistem i hormonsku regulaciju. Njegov nedostatak stoga može imati širok utjecaj na cjelokupno zdravlje i dobrobit pojedinca.

Simptomi nedostatka magnezijuma
Nedostatak magnezijuma može imati različite fizičke i emocionalne manifestacije, kaže dr. Soliman. Fizički simptomi uključuju grčeve u mišićima, umor, slabost, mučninu i povraćanje, nepravilan rad srca i glavobolje. Emocionalni simptomi mogu uključivati ​​razdražljivost, anksioznost, depresiju, nesanicu i promjene raspoloženja. U našem članku, koji smo objavili na web stranici Zdrava prehrana, možete pročitati kako vam magnezij i Epsom sol mogu pomoći kod grčeva.

Prema stručnim studijama, nedostatak magnezija može doprinijeti povećanju krvnog pritiska i povećanom riziku od razvoja kardiovaskularnih bolesti poput srčanog ili moždanog udara. Također može doprinijeti razvoju osteoporoze, stanja koje karakteriziraju oslabljene kosti i povećan rizik od prijeloma, otkrili su iranski istraživači. To je uzrokovano smanjenjem razine kalcija u krvi, koji je neophodan za snagu kostiju.

Dijagnoza nedostatka magnezijuma
Prema dr. Suzanne Falck, dijagnosticiranje nedostatka magnezija može biti teško jer klinički simptomi nisu uvijek specifični i mogu se zamijeniti s drugim bolestima. Međutim, neke dijagnostičke metode mogu uključivati ​​testove krvi za mjerenje nivoa magnezijuma u krvi, testove urina i dijagnostičke testove na nivou tkiva. Važno je da liječnik prilikom dijagnosticiranja nedostatka magnezija uzme u obzir cjelokupnu kliničku sliku i individualne faktore pacijenta.

Kako rešiti nedostatak magnezijuma
Liječenje nedostatka magnezija može uključivati ​​i promjenu načina života i liječenje suplementima ili injekcijama, kaže dr. Falck. Preporučuje se povećanje unosa hrane bogate magnezijumom, kao što su orašasti plodovi, sjemenke, lisnato povrće i cjelovite žitarice. Preporučeni dnevni unos magnezijuma varira u zavisnosti od starosti i pola, ali obično je oko 300-400 mg dnevno, kaže nutricionistkinja Katherine Marengo. Ako je nedostatak ozbiljan, liječnik može preporučiti suplementaciju ili intravensku terapiju.

PREUZETO