Donosimo vam najvažnije savjete o sadnji, održavanju i zaštiti vaših domaćih krastavaca.
Krastavci se mogu uzgajati na otvorenom, ali jednako je tako uspješan i uzgoj u staklenicima te plastenicima.
VLAGA I TEMPERATURA
Uzgoj krastavaca nešto je zahtjevniji, uglavnom zbog toga što su sami po sebi vrlo osjetljivi na temperaturu i vlažnost tla.
Potrebno im je obilno zalijevanje i visoke temperature kako bi njihov rast bio uspješan. Najbolje im odgovaraju temperature od 25 do 35 stepeni Celzijusa. Niske temperature nepovoljne su za usjev krastavaca, a ako potraju duže vrijeme postoji opasnost da dođe do potpunog ugibanja biljke.
Posadite tek kad dođe promjenjivo vrijeme.
SJETVA
Tlo na kojem sadimo krastavce trebalo bi biti dovoljno vlažno, propusno i bogato hranjivim humusom, neutralne ili slabo kisele reakcije.
Krastavce je potrebno redovno zalijevati, i to ne samo u početnim fazama, već i kasnije kod samog rasta plodova. Ako krastavci ne dobivaju dovoljnu količinu vode, urodit će gorkim plodom.
ZAŠTITA
Krastavce je neophodno zaštititi od eventualnih bolesti i štetnih nametnika. Naime, kao i svaka druga biljka, tako je i krastavac osjetljiv na vanjske faktore.
Jedan od najvećih neprijatelja za zdravlje krastavaca zasigurno je plamenjača. Simptome je lako prepoznati, a očituju se kao žute pjege koje se postepeno šire i djeluju na listove biljke.