AKO VAŠA 0RHIDEJA NE CVETA, SAMO STAVITE 1 HRANICU U KOREN: Cvjeta tokom cijele godine i lišće ne opada

Cvijeće Novosti

Kada cvjetovi orhideja izgube boju i lišće opadne, vrijeme je za presađivanje i presađivanje.

Razlog je truljenje korijena koje je izgubilo vitalnost, što je često uzrokovano prekomjernim zalijevanjem. Ako se oko korijena stvorila plijesan i korijenje je potpuno stvrdnulo, to znači da treba obratiti pažnju na količinu vode koju koristite prilikom zalijevanja.

U tom slučaju prvo odrežite trulo korijenje. Zatim operite i dezinfikujte listove orhideje.

Za ovo vam je potreban beli luk. Prednost bijelog luka je u tome što ubija sve bolesti i bakterije koje se drže za korijen orhideje i ubrzava razgradnju. Zgnječite češanj belog luka, pomešajte ga sa malo vode, samo ovu tečnost (bez belog luka) sipajte u litar vode i potopite orhideju i njene listove 10 minuta.

Zatim temeljito osušite korijenje i lišće. Preporučljivo je otkinuti cvjetne grane, jer je korijenje već slabo, a listovi krhki. Zatim plastičnu ili staklenu posudu (važno je da bude bistra) napunite vodom, pustite da stabljike plutaju tako da vrhovi listova dodiruju vodu. Zatim pripremite još jednu takvu posudu, napravite malu rupu u njenom gornjem dijelu i preklopite biljku kako biste stvorili efekt staklenika; najbolje je obje posude pričvrstiti selotejpom ili ljepljivom trakom i postaviti ih blizu prozora kako bi biljka imala dovoljno svjetla.

Prvi korijeni trebali bi biti vidljivi nakon dvije do tri sedmice, a nakon tri mjeseca trebalo bi biti zdravo, snažno korijenje pogodno za presađivanje. Ako ste isprobali sličnu metodu i nije uspjela, to je vjerovatno zato što novo korijenje ne dobija dovoljno vlage.

U ovom videu možete vidjeti cijeli proces ponovnog ukorjenjivanja i presađivanja.