OVA BILJKA LIJEČI MNOGE BOLESTI: JEDNA OD NAJZDRAVIJIH BILJAKA NA SVIJETU

Novosti Zdravlje

Kadulja (žalfija) se u historiji najviše spominje za liječenje bolesti usne šupljine i grla te liječenje reume, probavnih smetnji, noćnog znojenja i upale mjehura.

Naučnici tvrde kako čaj od kadulje može pomoći s brojnim zdravstvenim problemima, kod mršavljenja i kod poboljšanja zdravlja kose. Iako su istraživanja o čaju od kadulje vrlo ograničena, brojni su dokazi kako on može pružiti određene zdravstvene prednosti.

Svaka biljka, svaki cvijet, svaki struk grase ima svoj smisao, iako mi često ne umijemo da ga pronađemo.

Sve što je stvoreno je stvoreno za čovjeka, pa i žalfija, jedna od najzdravijih biljaka na planeti. Nekada davno su ljudi bili svjesni moći biljaka, ali danas su preokupirani nepotrebnim stvarima i ne mogu da sagledaju božiju milost kroz prirodu koja ih okružuje.

Latinsko ime žalfije, Salvia officinalis, potiče od riječi „salvare“ što znači spasiti ili izliječiti.

Ova biljka se koristila kao glavni sastojak u smješama za balsamovanje u grobnicama faraona. Grčki ljekar Dioskorid ju je koristio da izliječi krvarenje, groznicu, kamenje u bubregu, ali i neredovnu menstruaciju.

U vrijeme Karla Velikog, žalfija se sadila u svakoj bašti i smatrala se najljekovitijom biljkom. Ona se koristila za liječenje skoro svih bolesti i dobila je status svete biljke.

Od aktivnih sastojaka, žalfija sadrži etarska ulja salviol, pinen, cineol, borneol, kamfor, zatim tanine, gorke supstance, proteine, skrob, kalcijum oksalat, soli fosforne kiseline, soli kalijuma i kalcijuma, ali i još neke neidentifikovane supstance.

Žalfija ima iscjeljujući efekat pošto čisti krv, stimuliše izbacivanje sluzi iz respiratornih organa, utiče na izbacivanje sluzi iz stomaka i pomaže pacijentima da povrate apetit.

Kod dijabetesa se preporučuje mješanje žalfije i hajdučke trave. Žalfija pomaže protiv zapaljenja i odlična je za liječenje upala grla i krajnika. Najbolji način primjene žalfije u tim slučajevima jeste grgoljanje čaja.

Žalfija može da utiče na liječenje reumatizma, gihta i nervnih poremećaja koji su povezani s ovim bolestima. Čaj od žalfije je veoma važan za dojilje pošto povećani unos čaja od žalfije povećava lučenje mlijeka kod majki. Konzumiranje čaja od žalfije takođe može smanjiti šanse od nastanka abortusa.

-->

Čaj od žalfije, ako se pije dovoljno često, jača čitav organizam, sprečava nastanak šloga i pomaže kod paralize. Žalfija je jedina biljka pored lavande koja pomaže kod noćnog znojenja. Neki ljekari žalfiju koriste i kod grčeva, bolesti kičmene moždine, bolesti žlijezda i tremora.

Oni preporučuju konzumiranje dvije šolje čaja od žalfije na dan. Ovaj čaj odlično djeluje protiv bolesti jetre, smanjuje nadimanje i uklanja intestinalne probleme poput dijareje. Izmrvljeno lišće žalfije čak može pomoći kod ujeda insekata.

Čaj od žalfije se naročito preporučuje za upaljene krajnike, bol u vratu, zubne apscese i zapaljenja grla i usta uopšte.

Čaj od žalfije možete pripremiti tako što ćete preliti 2 dl vode preko 1-2 kašičice žalfije i ostaviti da odstoji 10 minuta. Čaj ima jak ukus i pomalo je gorak, ali trebalo bi ga piti bar dva puta dnevno.

Čaj od kadulje pomaže kod sljedećih stanja:

– bakterijskih, virusnih i gljivičnih oboljenja odnosno upala
– liječi želučane, crijevne i žučne probleme
– bolesti usne šupljine, grla i krajnika
– kašlja
– hunjavice
– bronhitisa
– prehlade i gripe
– poboljšava pamćenje
– gnojnih čireva i rana
– djeluje kao blagi afrodizijak
– kadulja caj

Čaj od kadulje snižava visok holesterol

Osim što pomaže zadržati razinu kolesterola u normali, čaj od kadulje je također pokazao kako smanjuje razinu LDL (“loš kolesterol”) te poboljšava ukupnu razinu kolesterola. Istraživanja su također pokazala kako čaj od kadulje poboljšava djelovanje antioksidansa u tijelu te ih povećava.

Usprkos malom broju istraživanja, čaj od kadulje pokazao se kao odličan alternativni lijek za visok kolesterol.

Čaj od kadulje pomaže kod menopauze

U istraživanju u kojem je sudjelovalo ukupno 30 žena, pokazalo se kako su valovi vrućine (valunzi) nestali kod njih 26, dok su se kod ostale 4 znatno smanjili.

Osim što pomaže kod valunga i pretjeranog znojenja, pomaže i kod naglih promjena raspoloženja i depresije, također karakterističnih za razdoblje menopauze.

Čaj od kadulje potiče rast kose

Iako je vrlo malo istraživanja provedeno na ovom području, čaj od kadulje u kombinaciji s jabučnim octom dokazano potiče rast kose.

Čaj od kadulje potiče zdravo mršavljenje

Kako točno čaj od kadulje djeluje na mršavljenje? Čaj od kadulje i preslice smanjuje tek, a evo i recepture. Dvije žlice kadulje i žlicu preslice prelijte litrom vrele vode. Mješavinu procijedite nakon deset minuta. Čaj pijte nekoliko puta tijekom dana. Ovu čajnu mješavinu nemojte piti neograničeno, već pijte svakih dvadeset dana u razdoblju od tjedan dana.

Čaj od kadulje je poznat po tome da ubrzava metabolizam, te pomaže kod gubitka težine.

Čaj od kadulje za prestanak dojenja

Mnogi liječnici sugeriraju konzumiranje čaja od kadulje za vrijeme dojenja ženama koje imaju problema s proizvodnjom previše mlijeka, isto tako i onima koje pokušavaju odviknuti svoju djecu od dojenja.

Osim prethodno navedenih stanja, kadulja je vrlo dobro poznat lijek za mnoge bolesti, te ima mnogo širu primjenu. Primjerice, čaj od kadulje je u narodnoj medicini poznat kao sredstvo za prevenciju pobačaja, a ako se pije u posljednjem mjesecu trudnoće, stimulira kontrakcije maternice i olakšava porod.

Gdje naći i kako pripremiti čaj od kadulje?

Čaj od kadulje je danas dostupan u svim trgovinama zdrave prehrane i ljekarnama. Ako se odlučite liječiti zdravstvene tegobe čajem od kadulje, posavjetujte se sa svojim liječnikom.

Samostalno liječenje ili odgađanje skrbi koja vam je potrebna može imati ozbiljne posljedice za vaše zdravlje.

Priprema čaja od kadulje

Kadulja se gotovo uvijek uzima u obliku čaja kada je u pitanju liječenje zdravstvenih tegoba.

Čaj od kadulje se priprema tako da se 1-2 žličice kadulje najprije prokuha s 2 dcl vruće vode – 4 minute kako bi otrovi iz kadulje oslabjeli , a zatim se ista mješavina pusti da odstoji 10 minuta.

Sadržaj je zatim potrebno procijediti. Popijte dvije do tri šalice na dan, a ako želite smanjiti pretjerano znojenje preporučujemo vam da skuhate jači čaj (tri žličice lista kadulje).

Ako čaj od kadulje koristite za ispiranje usne šupljine, tada je potrebno u 2-3 dl prokuhane vode staviti pola čajne žličice kadulje te ostaviti na kratko dok čaj ne postane zlatno žute boje. Zatim čaj procijedite i koristite za ispiranje grla i pritom ne gutajte sadržaj.

Čaj od kadulje napomena

Kadulja, pogotovo njezino eterično ulje, otrovna je u velikim količinama i ne smije se uzimati dugoročno. Ne preporučuje se trudnicama i ljudima koji boluju od epilepsije jer tujon, sastojak kadulje, može izazvati napadaje.

U malim količinama, kadulja je potpuno bezopasna, što dokazuje i popularnost kadulje kao začina.

Izvor: krenizdravo