PR0ŠLE GODINE PLAĆALI PAPRENO, A SADA MOGU DA KUPE ZA DŽABE Drva za ogrijev sada tri puta jeftinija nego lani

Novosti

Za stanovnike zapadne Srbije nema boljeg energenta za grijanje od drva. Kada šporet nalože bukovim i hrastovim ogrijevom, a vatra počne da pucketa, tada su sigurni da zimu neće ni osjetiti. Ali oni koji su ta drva kupovali u sezoni, da bi osetili takav luksuz morali su duboko džepove da isprazne i izdvoje veliku količinu novca.

– Oni koji su kupovali od avgusta do novembra, plaćali su papreno, gdje su jedan metar drva bio i do sto evra na licu mesta, onaj ko je morao da plati i prevoz dodatno mu je ispraznilo džepove. U prethodnom periodu imali smo dosta lijepog vremena, pa narod ono što je pripremio za zimu i “uštedio”, da mu ostane i do sljedeće sezone – kazao je drvosječa Veljko Milosavljević za agenciju RINA.

Cijena i potražnja za ogrijevnim drvetom zavisila je od samog kvaliteta građe. Najveće interesovanje vlada za cerovim i grabovim drvetom, zato što su ona kalorična i dobro drže vatru, dok se za bukovim drvetom potražuju manje količine.

– Za nas drvoseče ovo je mrtav dio sezone. Zbog tako slabe prodaje trgovci spustaju cene, pa sada metar drva možeš kupiti i za 30 evra, što je tri puta jeftinije od onih drva koje su prodavali u sezoni. Kako bi izvukli troškove koje su imali tokom sezone, sada moraju da prodaju za sitinu. Neka realna cena, gde bi bili zadovoljni i kupac i potrošač bila bi oko 60 eura za jedan metar. – zaključuje Veljko.

On je dodao da su od skoro ljudi počeli da lože i bagremovo drvo čija je cena znatno manja u odnosu na ostale. Posao je izuzetno težak, a na visoku cijenu ogrijeva ove godine svakako je uticalo i poskupljenje goriva koje je neophodno za transport građe.

Mnogi Beograđani početkom ljeta pohrlili su upravo u Šumadiju bogatu šumom i otkupili ogromne količine, kako bi se obezbijedili za predstojeću hladnu zimu. Prodavci u šali kažu da će se i Beograđani ove zime grijati drvima koja nose oznaku “čačanska”.